Angajații din Sănătate continuă protestele în fața spitalelor: medicii au ajuns la capătul răbdării
29 feb. 2024, 08:24
Actualizat: 29 feb. 2024, 08:24

Angajații din Sănătate continuă protestele în fața spitalelor: medicii au ajuns la capătul răbdării
Articol scris de Scris de Realitatea de Constanta
Angajații sunt nemulțumiți de banii pe care îi primesc
Continuă protestele medicilor în toată țara. De această dată, cadrele medicale vor picheta în fața spitalelor unde lucrează și amenință în continuare că se va ajunge la grevă generală dacă cerințele nu le sunt luate în calcul.
Protestul va avea loc în timpul pauzei de masă, astfel încât activitatea să nu fie întreruptă.
Angajații sunt nemulțumiți de banii pe care îi primesc și spun că sporurile au rămas la nivelul anului 2018.
De altfel, creșterile de salarii preconizate în acest an, spun cadrele medicale, nu vor acoperi nici măcar rata inflației.
Membrii federației susțin că sunt gata să declanșeze și greva generală pentru care s-au strâns aproape 30.000 de semnături.
Citește și:
- 22:06 - Rogobete, acuzații dure despre achiziția de vaccinuri Pfizer: „Incompetență sau slugărnicie”
- 21:48 - Donald Trump: „Sunt șanse mari să ajungem la un acord cu Iranul până mâine. Dacă nu, iau în considerare să arunc totul în aer!”
- 21:40 - Prognoza ANM: răcire accentuată în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
- 16:46 - O fabrică importantă din România, cumpărată de un afacerist ucrainean cu legături controversate
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News










