FUNCȚIONARII PUBLICI, PROTEST MASIV ÎN FAȚA GUVERNULUI

FUNCȚIONARII PUBLICI, PROTEST MASIV ÎN FAȚA GUVERNULUI
Angajații Executivului au întrerupt spontan lucrul, în semn de solidaritate
Mii de funcționari publici s-au adunat în Piața Victoriei, chiar în ziua în care Executivul ar trebui să adopte pachetul legislativ privind eliminarea a 13.000 de locuri de muncă din administrațiile locale.
În semn de solidaritate cu protestatarii, angajații aparatului guvernamental au inițiat și ei un protest spontan și au întrerupt lucrul.
LIVE TEXT/VIDEO AICI
Mii de protestatari adunați în Piața Victoriei au intonat Imnul Național. Oamenii sunt hotărâți să nu renunțe până când Guvernul condus de Bolojan nu revine asupra deciziei care, în opinia lor, nu ține cont de realitățile din teritoriu.

Angajații din cadrul aparatului guvernamental afiliați sindicatelor funcționarilor, au întrerupt lucrul, într-o formă de protest spontan, pentru a-și manifesta solidaritatea față de colegii lor aflați în stradă. Potrivit unui protestatar, zeci de angajați ai Executivului participă la mitingul din Piața Victoriei.
Oamenii sunt nemulțumiți de măsurile anunțate de Executiv și spun că acestea vor duce la un blocaj generalizat, în special în orașele mici sau la sate.
De asemenea, funcționarii publici amenință inclusiv cu greva generală dacă aceste măsuri vor fi adoptate.
Ilie Bolojan îi va primi la discuții tot astăzi. Rămâne de văzut dacă va renunța sau nu la această măsură, având în vedere că nici social-democrații nu sunt de acord cu aceste concedieri.
Citește și:
- 22:06 - Rogobete, acuzații dure despre achiziția de vaccinuri Pfizer: „Incompetență sau slugărnicie”
- 21:48 - Donald Trump: „Sunt șanse mari să ajungem la un acord cu Iranul până mâine. Dacă nu, iau în considerare să arunc totul în aer!”
- 21:40 - Prognoza ANM: răcire accentuată în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
- 16:46 - O fabrică importantă din România, cumpărată de un afacerist ucrainean cu legături controversate
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News










