Lista actualizată a țărilor pentru care se impune carantina la sosirea în România. Marea Britanie rămâne în ZONA ROȘIE

Lista actualizată a țărilor pentru care se impune carantina la sosirea în România. Marea Britanie rămâne în ZONA ROȘIE
Românii care vin din țări din zona roșie și nu sunt vaccinați sunt obligați la carantină
Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) a adoptat Hotărârea prin care a fost modificată lista statelor clasificate în cele trei zone (verde, galbenă, roșie), în conformitate cu incidența actualizată la nivel internațional. Dintre țările europene, doar Marea Britanie mai figurează pe listă.
Românii care vin din țări din zona roșie și nu sunt vaccinați sunt obligați la carantină.
Lista țărilor din zona roșie:
Seychelles 17.1
Uruguay 13.5
Maldive 12.2
Bahrain 12.1
Argentina 8.0
Columbia 7.3
Mongolia 6.4
Suriname 6.2
Paraguay 5.3
Chile 5.1
Costa Rica 4.8
Kuweit 4.7
Brazilia 4.4
Namibia 3.9
Oman 3.6
Trinidad si Tobago 3.6
Insulele Virgine ale Statelor Unite 3.1
Bolivia 3.1
Nepal** 1.8
Africa de Sud ** 1.4
Marea Britanie** 1.3
India** 1.1
Lista țărilor din zona galbenă
Emiratele Arabe Unite 2.9
Malaysia 2.8
Georgia 2.6
Sint Maarten 2.5
Botswana 2.4
Panama 2.3
Capul Verde 2.2
Saint Kitts si Nevis 2.2
Tunisia 2.1
Sri Lanka 1.9
Guyana 1.9
Clasificarea țărilor în funcție de riscul epidemiologic se realizează în trei categorii – zona verde, zona galbenă și zona roșie.
În Zona Verde rata cumulată de incidență a cazurilor noi de îmbolnăvire din ultimele 14 zile raportată la 1.000 de locuitori este mai mică sau egală cu 1,5.
În Zona Galbenă rata cumulată de incidență a cazurilor noi de îmbolnăvire din ultimele 14 zile raportată la 1.000 de locuitori este cuprinsă între 1,5 și 3 la 1.000 de locuitori.
În Zona Roșie rata cumulată de incidență a cazurilor noi de îmbolnăvire din ultimele 14 zile raportată la 1.000 de locuitori este mai mare sau egală cu 3 la 1.000 de locuitori.
Sursa: Realitatea de Diaspora
Citește și:
- 22:06 - Rogobete, acuzații dure despre achiziția de vaccinuri Pfizer: „Incompetență sau slugărnicie”
- 21:48 - Donald Trump: „Sunt șanse mari să ajungem la un acord cu Iranul până mâine. Dacă nu, iau în considerare să arunc totul în aer!”
- 21:40 - Prognoza ANM: răcire accentuată în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
- 16:46 - O fabrică importantă din România, cumpărată de un afacerist ucrainean cu legături controversate
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News










