Președintele Macron a ajuns în România - Întâlnire cu Bogdan Aurescu, după vizita istorică în China
8 apr. 2023, 09:49
Actualizat: 8 apr. 2023, 09:49

Președintele Macron a ajuns în România - Întâlnire cu Bogdan Aurescu, după vizita istorică în China
Articol scris de Scris de Realitatea de Constanta
Președintele Franței, Emanuel Macron a ajuns în țara noastră, după vizita pe care a făcut-o în China
Președintele Franței, Emanuel Macron a ajuns în țara noastră, după vizita pe care a făcut-o în China. Aeronava acestuia a aterizat pe Aeroportul Otopeni. Macron a fost întâmpinat de ministrul de externe Bogdan Aurescu.
Emanuel Macron nu are programată nicio întâlnire oficială, iar aeronava a aterizat pe Otopeni pentru alimentarea cu cherosen.
Emmanuel Macron a fost în China însoţit de o delegaţie de diplomaţi şi oameni de afaceri, cu scopul declarat de a reînnoda şi întări relaţia cu Beijingul. A avut mai mult de şapte ore de discuţii tete-a-tete cu preşedintele Xi Jinping. L-a rugat să îl convingă pe Vladimir Putin să facă pace cu Ucraina.
Sursa: Realitatea de Bucuresti
Citește și:
- 22:06 - Rogobete, acuzații dure despre achiziția de vaccinuri Pfizer: „Incompetență sau slugărnicie”
- 21:48 - Donald Trump: „Sunt șanse mari să ajungem la un acord cu Iranul până mâine. Dacă nu, iau în considerare să arunc totul în aer!”
- 21:40 - Prognoza ANM: răcire accentuată în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
- 16:46 - O fabrică importantă din România, cumpărată de un afacerist ucrainean cu legături controversate
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News










