Advertising
România produce tot mai puțină energie, dar importă tot mai mult - date OFICIALE

România produce tot mai puțină energie, dar importă tot mai mult - date OFICIALE
Scris deRealitatea de Constanta
Publicat28 feb. 2026, 10:30
Actualizat28 feb. 2026, 10:33
Producția de energie a României a coborât în 2025 sub pragul critic de 50 TWh, iar importurile au continuat să crească. Deși consumul intern a scăzut ușor, producția a scăzut și mai mult, ceea ce a împins țara spre un deficit energetic mai mare decât în 2024, arată datele din Sistemul Energetic Național.
Citește și
- 15:50Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 15:35Zelenski anunță lovituri la sute de kilometri în Rusia: Ucraina a atacat un depozit de petrol și două rafinării
- 13:10Circulație oprită pe Podul Prieteniei sâmbătă: care este motivul și cât vor dura restricțiile
- 12:31Exclusiv la „Culisele Statului Paralel”: Călin Georgescu, față în față cu Anca Alexandrescu, duminică de la 20:55
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News


























