Transport ilegal de lemne depistat de jandarmii constănțeni

f9becabf-71eb-4cf9-9980-88aed88ee37c
O amendă de 3000 de lei a fost aplicată de către jandarmii din Cernavodă pentru transportul unei cantității de peste cinci metri cubi de lemne, având avizul de însoțire cu valabilitatea expirată.
Un echipaj de jandarmerie din cadrul Inspectoratului Județean Constanța, aflat în misiune în cursul serii trecute pe raza orașului Cernavodă, a observat, în jurul orei 17.30, o autocamionetă încărcată cu lemne, staționând pe strada Răsăritului. În urma verificărilor efectuate, oamenii legii au constatat că pentru lemnele transportate, șoferul autovehiculului avea avizul de însoțire expirat. În acest context, jandarmii au solicitat sprijinul lucrătorilor Ocolului Silvic Cernavodă pentru a măsura materialul lemnos în vederea încadrării juridice a faptei, în urma măsurătorilor rezultând o cantitate de 5,3 metri cubi.Întrucât fapta este prevăzută de Legea nr. 171/2010 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, șoferul autoutilitarei a fost sancționat cu amendă în cuantum de 3.000 de lei, lemnele fiind predate reprezentanților Ocolului Silvic Cernavodă.
Citește și:
- 22:06 - Rogobete, acuzații dure despre achiziția de vaccinuri Pfizer: „Incompetență sau slugărnicie”
- 21:48 - Donald Trump: „Sunt șanse mari să ajungem la un acord cu Iranul până mâine. Dacă nu, iau în considerare să arunc totul în aer!”
- 21:40 - Prognoza ANM: răcire accentuată în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
- 16:46 - O fabrică importantă din România, cumpărată de un afacerist ucrainean cu legături controversate
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News










