Lavrov: „Nu există dovezi că Iranul dezvoltă arme nucleare”

Rusia critică atacurile SUA și Israel
Rusia spune că nu există dovezi că Iran dezvoltă arme nucleare.
„Încă nu vedem nicio dovadă că Iranul dezvoltă arme nucleare, ceea ce a fost principala, dacă nu singura, justificare a războiului”, a afirmat Lavrov, în marja unei întâlniri cu omologul său din Brunei, potrivit Reuters.
Rusia spune că nu există dovezi că Iran dezvoltă arme nucleare
Șeful diplomației ruse a făcut apel la încetarea ostilităților și la protejarea populației civile. „Ca prim pas necondiționat, trebuie să facem tot posibilul pentru a opri orice acțiuni care au ca rezultat victime civile”, a spus oficialul rus.
Declarația vine în contextul intensificării conflictului, după ce peste 160 de persoane și-au pierdut viața în urma bombardării unei școli din sudul Iranului. Începând de sâmbătă, Israel și Statele Unite au lansat atacuri asupra Iranului, susținând că vizează oprirea programelor nucleare și de rachete balistice ale Teheranului.
Citește și:
- 22:09 - Susținătorii președintelui întorc armele. Oamenii propagandei se leapădă de Nicușor Dan: „Ne-a mințit uitându-se în ochii noștri!”
- 21:48 - Donald Trump: „Sunt șanse mari să ajungem la un acord cu Iranul până mâine. Dacă nu, iau în considerare să arunc totul în aer!”
- 16:46 - O fabrică importantă din România, cumpărată de un afacerist ucrainean cu legături controversate
- 16:29 - Ilie Bolojan, la 22 de ani de NATO: Alianța Nord-Atlantică înseamnă astăzi siguranță, stabilitate și încredere pentru România
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News










