Noi cazuri de coronavirus, în şcolile din Constanța. Ce fac autorităţile

Noi cazuri de coronavirus, în şcolile din Constanța. Ce fac autorităţile
Apariția unor noi cazuri de COVID-19 în unitățile de învățământ din municipiul și județul Constanța a determinat autoritățile județene să ia noi măsuri cu privire la modalitatea de desfășurare a cursurilor în anumite unități de învățământ
Apariția unor noi cazuri de COVID-19 în unitățile de învățământ din municipiul și județul Constanța a determinat autoritățile județene să ia noi măsuri cu privire la modalitatea de desfășurare a cursurilor în anumite unități de învățământ.
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, a anunțat modificări privind scenariile de funcționare pentru 5 unități de învățământ din județul Constanța
Din scenariul 2, în scenariul 3, pentru Școala Gimnazială nr. 39 „Nicolae Tonitza” Constanța (până pe 11 noiembrie, doi elevi și un cadru didactic confirmați), și Liceul Teohnologic „Dimitrie Leonida” Constanța (până pe 10 noiembrie, două cadre didactice confirmate).
Totodată, două unități de învățământ trec din scenariul 3 în scenariul 2. Este vorba despre Grădinița cu Program Normal Săcele (ca urmare a ratei incidenței cumulate sub 1/1000 de locuitori) și Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” Corbu (ca urmare a finalizării perioadei în care cursurile au fost suspendate).
Școala Gimnazială „Adrian Ghencea” Săcele trece din scenariul 2 în scenariul 1, ca urmare a ratei incidenței cumulate sub 1/1000 de locuitori și asigurarea condițiilor pentru învățământ „față în față”.
Sursa: Realitatea de Constanta
Citește și:
- 20:04 - Scumpiri în lanț: Metrorex ar putea majora din nou tarifele
- 21:40 - JD Vance, trimis la Budapesta pentru a-l sprijini pe Viktor Orbán înainte de alegeri
- 20:15 - Fragmente de dronă descoperite pe litoral, la Tuzla. Autoritățile au intervenit de urgență
- 19:41 - Avion de vânătoare american doborât deasupra Iranului. Teheranul încearcă să captureze piloții
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News











