Ziua Internaţională a Mării Negre celebrată la Universitatea Ovidius

Ziua Internaţională a Mării Negre celebrată la Universitatea Ovidius
Proiectele actuale privind amenajarea spaţiului maritim
Facultatea de Ştiinţe ale Naturii şi Ştiinţe Agricole (FSNSA) din cadrul Universității Ovidius din Constanța (UOC) organizează vineri, 29 octombrie 2021, de la ora 12.00, în mediul online, pe platforma Webex, un Simpozion Științific, cu prilejul sărbătoririi Zilei Internaționale a Mării Negre.
Simpozionul este dedicat, în mod deosebit studenților, cercetătorilor, cadrelor didactice, dar şi tuturor celor interesaţi de starea actuală a Mării Negre.
Temele simpozionului se vor axa pe starea actuală a biotei Mării Negre şi a spaţiului litoral, în general, pe acvacultură, dar şi pe proiectele actuale privind amenajarea spaţiului maritim”, a declarat conf. univ. dr. Daciana Sava.
Pe lȃngă cadre didactice, studenţi şi masteranzi din cadrul facultăţii, au răspuns invitaţiei de a participa prin scurte prezentări și reprezentanţi ai Institutului Naţional de Cercetare Dezvoltare „Grigore Antipa” Constanţa, Complexului Muzeal de Ştiinţe ale Naturii, Constanţa şi ONG Mare Nostrum Constanţa.
Sursa: Realitatea de Constanta
Citește și:
- 20:04 - Scumpiri în lanț: Metrorex ar putea majora din nou tarifele
- 21:40 - JD Vance, trimis la Budapesta pentru a-l sprijini pe Viktor Orbán înainte de alegeri
- 20:15 - Fragmente de dronă descoperite pe litoral, la Tuzla. Autoritățile au intervenit de urgență
- 19:41 - Avion de vânătoare american doborât deasupra Iranului. Teheranul încearcă să captureze piloții
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News











